wtorek, 17 września 2013

Bądź jak kameleon!



Tworzywo polimerowe, które przybiera różne barwy w zależności od kąta patrzenia oraz stopnia rozciągnięcia, bądź też zgięcia materiału zostało wyprodukowane przez naukowców z Cambridge University - informuje portal New Scientist.
Materiał wytworzył zespół pod kierunkiem Davida Snoswella.

Przyjmowanie różnych odcieni jest możliwe dzięki zjawisku dyfrakcji światła, czyli ugięcia się fali świetlnej. Pozwala na to konstrukcja polimeru, która opiera się na takim ułożeniu małych cząsteczek, aby przypominało ono strukturę krystaliczną.

Efekt widoczny podczas zmiany punktu obserwacji uzyskuje się poprzez kontrolę rozmieszczenia cząstek w sieci i ich wielkości, natomiast wariacje kolorystyczne podczas rozciągania są wynikiem manipulacji odległością między molekułami. Dermot Leonard, członek drużyny, poszukującej praktycznych zastosowań wynalazków na rynku, uważa, że jest to pierwszy materiał tego typu.

Tkanina może mieć różnorodną postać. Naukowcy są w stanie stworzyć próbkę, która jest cienka i prześwitująca, grubsza o metalicznym połysku lub posiada poprzeczne paski, wbudowane w swoją strukturę.

Innowacyjny materiał może być użyty w przemyśle odzieżowym, gdzie wzbudza duże zainteresowanie wśród projektantów. Jednak potencjalne zastosowanie tworzywa jest znacznie szersze. Polimer można na przykład wykorzystać do walki z fałszerstwem.

Na stronie internetowej serwisu New Scientist można obejrzeć krótki filmik, który ilustruje potencjał nowo powstałego tworzywa (link zamieszczono poniżej).

http://www.newscientist.com/blogs/nstv/2011/12/new-material-could-create-technicolour-dreamcoat.html




(fot. wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz